KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ


Ayda bir kez memelerinizi herhangi bir değişiklik açısından muayene ediyor musunuz? Etmiyorsanız, artık bu yararlı sağlık alışkanlığını edinmenin zamanı gelmiştir !


KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ


Memelerinizi ayda bir kere özellikle adet döneminden sonra kendi kendinize elle muayene etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu muayene sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Adet dönemi sonrası memelerin en az hassas ve gergin olduğu ve değerlendirmenin en kolay olduğu dönemdir. Adet görmeyen kadınlar ayın herhangi bir gününü belirlemeli ve o gün düzenli muayene alışkanlığı edinmelidir. Düzenli muayeneler ile meme dokunuzu tanıyacak ve herhangi bir değişikliği daha kolay saptayacaksınız. Böyle bir değişikliği saptadığınızda ise vakit geçirmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Meme kanseri erken tanısı önemlidir. Çünkü erken tanı ve tedavi ile tam şifa sağlanabilir.

Memedeki kitlelerin %80'i kadınlar tarafından yapılan bu aylık muayenede saptanır.

Tüm kitle ve değişiklikler kanser ile ilgili değildir. Aslında çoğu ilgili değildir. Adet görme ya da hormonal dengesizlik, çoğu zaman gerçek kitle olmayan şişlere neden olur. Bunlar genellikle iz bırakmadan kaybolabilirler.

Gerçek kitleler bile genelde habis değildir. Tüm meme biyopsilerinin % 65-80'i iyi huylu çıkar (kanser değildir).

Hiçbir kadının iki memesi birbirinin tamamen aynı değildir. Bu nedenle her ikisini kıyaslayınca farklılıklar görürseniz endişelenmeyin.

Memede darbe ya da yaralanma öyküsü, meme kanseri olasılığını arttırmaz. Ancak, ailenizde meme kanseri görülmüş ise ya da geçmişinizde meme kisti var ise olasılığın daha yüksek olduğu doğrudur. Bu durumlarda memelerinizi kendi kendinize düzenli olarak muayene etmeniz ve hekiminizin kontrolünü ihmal etmemeniz daha da önemlidir.

Kısa sürede daha fazla yarar sağlanabilmesi için söz konusu bu muayene üç aşamalı bir yöntemle gerçekleştirilmelidir.


1. Aynaya bakarak inceleme
Önce kollar yanda iken, sonra eller bele konup sıkı tutularak ve son olarak da eller başın arkasına konularak her iki meme gözlenir. Hem önden hem de yandan dikkatle inceleyerek aşağıdakiler araştırılır.

  • Son muayeneden bu yana oluşan büyüklük ve biçim farklılıkları.
  • Memede çukurlaşma ve büzüşme.
  • Meme uçlarının görünüş ve pozisyonunda olağan dışı değişiklikler.

Dirsekleriniz dışa dönük halde, bir elinizin alt kısmını, diğer avucunuza sıkıca bastırın. Bu meme kaslarınızı gerdirecek ve çukurlaşma,kalınlaşma gibi değişiklikleri belirginleştirecektir.

Son olarak her bir meme ucunu ve ucun çevresindeki bölgeyi sıkın ve herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakın. Varsa veya başka herhangi bir değişiklik size olağan dışı geliyorsa, beklemeyin, doktorunuza başvurun. Doktorunuz durumu kesinleştirecektir.


 

 

2. Ayakta muayene

 


Tercihen duş sırasında vücut ıslak ve eller sabunlu iken yapılmalıdır. Sol elinizi kaldırıp başınızın arkasına koyun. Sağ elinizle dikkatlice sol göğsünüzü muayene edin.


Göğsünüzü yatay ve düşey olmak üzere şeritler ayırın. Parmaklarınızla küçük daireler yaparak her şeridi yukarıdan aşağı doğru muayene edin.


Elbette koltuk altları da muayene edilmelidir. Göğsün her yerinin muayene edilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca göğüsün üst dış kadranına ayrıca önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü meme kanserinin en sık geliştiği bölge burasıdır. Aynı muayene şeklini sağ göğsünüze de tekrarlayın.


 

 

 

3. Yatarak muayene

  • Sol memenizle başlamak için sol omzunuzun altına bir yastık veya katlanmış havlu yerleştirin.
  • Sağ elinizle dokunarak olağan dışı yumru ve kitleleri araştırın. Parmaklarınızın ucu ile değil, düz kısımları ile memenizin en üst kısmına hafifçe bastırın. Şimdi, parmaklarınızı saat yönünde hareket ettirerek memenizin dış çevresini, başladığınız noktaya gelene kadar, dokunarak yoklayın.
  • Parmaklarınızı, meme ucuna doğru 2-3 cm yaklaştırın. Yine hafif bastırarak bir daire çizin. Daima meme ucuna doğru yaklaşarak bu işlemi en az iki kez yineleyin. Son olarak meme ucundaki bölgeleri de yoklayın.
  • Yastık sağ omzunuzun altında ve sağ eliniz başınızın altında olarak aynı adımları sağ memeniz için yineleyin.
Herhangi bir kuşkulu kitle veya kalınlaşma bulursanız endişelenmeyin. ancak mutlaka doktorunuza başvurun.


Anormal bulgular
Meme cildindeki herhangi bir değişiklik (çukurluk veya çıkıntı), ciltteki düzensiz görünüm (portakal kabuğu görünümü) önemlidir. Meme başına hafifçe bastırın ve herhangi bir sıvının çıkıp çıkmadığına dikkat edin. Berrak, beyaz, sarı, kanlı veya yeşil renkte akıntılar gelebilir. Emzirme dönemi dışında herhangi bir meme başı akıntısı anormaldir. Hemen doktora başvurmak gerekir. Ayrıca bu sıkma sırasında meme başı içeri çekiliyorsa bu da hemen doktora başvurma nedenidir.

 

Doktor muayenesi
Her kadının düzenli yılda bir kez jinekologa başvurması gerekir. Bu muayeneler sırasında ise meme muayenesi yapılarak herhangi bir anormal durum saptanmaya çalışılır. Memede ele gelen kitle, meme başı akıntısı, meme başında yara ve çukurlaşma, meme cildinde düzensizlik ve koltuk altında ele gelen nodüller gibi bulgular önemlidir. Hastanın yaşına ve ailesinde meme kanseri olup olmamasına göre mamografi, meme USG ve/veya meme başı akıntısından yayma testleri istenir. Böylece anormal durumun nedeni araştırılmaya çalışılır.

 

Mamografi
Meme dokusunun anormal durumlarının tespiti için yapılan bir röntgen çekimidir. Bazı kadınlar Mamografi çektirmekten çekinir, korkar. Kullanılan radyasyon dozu oldukça azdır ve yıllık muayene herhangi bir risk içermez. Mamografi meme kanserini erken tespit etmede yeri doldurulamaz bir tetkik şeklidir. Sadece mamografi sayesinde en ufak değişimler anlaşılıp elle muayenede farkedilemeyen nodüllerin büyümesi tespit edilebilir. Yine sadece mamografi ile başlangıç aşamasındaki kanserleri teşhis