Anne Sütü ile beslenmede karşılanan güçlükler


 • Bebeklerin bazıları doğumdan sonra, annelerin memelerini iyi ememezler. Bunların hemen hepsinde bir neden bulunabilir. Ancak neden ne olursa olsun, annenin sütünün yeterli geldiğinden emin olunması gerekir.

 • İyi ememeyen bebekler, annelerinin memelerinden süt gelmesi için yeterli uyarı veremezler. Annenin sütünün bir an önce gelmesi için, anne emzirme girişiminden sonra, elleri ile memelerini boşaltmaya çalışmalıdır.

  Emzirme Güçlüğünün en sık görünen nedenleri


  Bebeğin Uykulu Olması:

 • Böyle durumlarda bebeği uyandırmak için şekil-1'deki hareket uygulanmalıdır. Bunun için bir elle bebeğin başı ve sırtının üst kısımları, diğer elle de bacakları tutulur. Bebek sırtından desteklenirken, bacakları oturur duruma getirilir. Bu işlem bebeği uyandırmak için birkaç kez tekrarlanır. Anne parmakları ile ilk gelen sütü hafifçe sağarak, bebeğin ağzına boşaltması, bebeğin yorulmadan ilk yudumu olmasını sağlar. Bu, bebeğin emme hareketlerinin başlamasına yol açar.

  Bebeğin Huzursuz Olması:

 • Bebeğin huzursuz olduğu ve çok ağladığı (dolayısıyla yorgun olduğu) durumlarda da emmesi güç olabilir. Bunun için emzirmeye başlamadan önce, sakinleştirilmesi gereklidir.

  Biberonla beslenen bebek:

 • Biberonun emziğine alışan bir bebek için, annenin memesini emmek oldukça güç bir iştir. Bu nedenle biberon verilen bebeklerin, daha sonra memeden emmeyi öğrenmeleri, biberonu tamamen bırakmaları zordur. Buna karşılık bebekler başlangıçtan beri annelerini emmeye alışmışlarsa, daha sonra herhangi bir nedenle kısa süreli biberon verilse bile annelerini daha kolay emerler.

 • Anne bebeğini direkt göğsünden emziremiyorsa, eli veya pompa ile sağdığı sütünü biberonla değil, kaşıkla vermelidir.  Meme uçlarının çökük olması:

 • Bebek çökük olan anne memesinin ucunu tutup emebilirlerse, bir kaç haftada bu sorunun çözümlendiği görülür. Çökük meme başlarının emzirmelerden sonra yeniden eski durumlarına dönmelerinin önlenmek ve emzirmeden önce de bebeğin tutabileceği kadar dışarı çıkmalarının sağlanmak için özel koruyucuların kullanılması gerekebilir.

  Meme ile boğuşan bebek:

 • Özellikle memelerin iri olduğu durumlarda, bebek emerken burnu tıkanabilir ve rahat nefes alamaz. Bunu önlemek için emzirme sırasında annenin memesini parmakları arasında alıp, hafifçe sıkması meme ucunun biraz dışarı çıkmasını, bebeğin daha rahat etmesini sağlayacaktır

  Bebeğin bir memeyi daha az alması:

 • Bu durum emzirme sırasındaki yanlış duruşlara veya bir memeden daha kolay ve çok süt gelmesine bağlı olabilir. Böyle durumlarda önce sütün bol geldiği meme emzirilerek, diğer memeninde refleks olarak sütle dolması sağlanmalı, daha sonra diğer meme emzirilmelidir. Bu başarılı olmazsa, sütün az geldiği tarafta sütün tamamen kesilmesini önlemek için. elle veya aletle sağılmalıdır. Başarı sağlanamazsa annenin bir memesini emzirmesi de önerilebilir.

  Sütün fazla gelmesi:

 • Memenin süt alma refleksinin fazla olması nedeniyle çok fazla sütün geldiği durumlarda, bebek bunu kolaylıkla yutamaz ve boğulur gibi olur, hatta bunu yutmaya çalışırken hava da yutar.

 • Böyle durumlarda bol miktarda gelen ilk süt bir kaba alınmalı, bebeğin memeyi emerek boşaltmasından sonra, bu süt kaşıkla bebeğe verilmelidir. Sütün çok bol olduğu durumlarda, her beslenmede annenin bir memesini emzirmesi önerilebilir.

  Sezaryenle doğum:

 • Sezaryenle doğum annenin emzirmesine engel değildir. Sezaryenli anneler normal doğum yapanlar gibi bebeklerini emzirebilirler. Ancak bu annelerin karşılaştıkları iki önemli sorun vardır.
  1- Annenin karnındaki ameliyat yerinin ağrısı, emzirmeyi unutturabilecek kadar fazla olabilir,
  2- Bebeğin emzirilebilmesi için kucakta tutulması zordur.

 • Sezaryenden çıkan annelerin gerek anestezinin etkisinde olmaları, gerekse ameliyat nedeniyle hareketlerinin kısıtlanması nedeniyle desteklenmeleri gerekir. Genellikle bebek annesinin koltuğunun altına konan bir yastığın üzerine yatırılır ve emzirilir. Meme değiştirirken de hemşire yardımcı olur.

 • Bebeğin serviste izlenmesi gerekiyorsa ve anne bebeğinin yanına gidemiyorsa, sık sık elle veya aletle memeleri sağılarak, sütün kesilmesi önlemelidir. Sezaryen geçiren annelerin emzirmeleri kendi sağlıkları için de yararlı olur. Çünkü emzirme ile salgılanan hormon rahimim normal büyüklüğüne daha kısa zamanda gelmesini sağlar. Ameliyattan sonra anneye düşük dozlarda verilen ve süte geçen ağrı kesiciler, bebek için genellikle zararlı değildir.

 • Sezaryen geçiren annelerin emzirmeleri kendi sağlıkları için de yararlı olur. Çünkü emzirme ile salgılanan hormon rahimim normal boyutlarına daha kısa zamanda gelmesini sağlar. Ameliyattan sonra anneye düşük dozlarda verilen ve süte geçen ağrı kesiciler, bebek için genellikle zararlı değildir.